AGILITY

Agility to wyścig na torze przeszkód. Widowiskowy sport w którym poza szybkością i sprawnością fizyczną  pies musi wykazać się dużym zgraniem z przewodnikiem (który za pomocą mowy ciała i komend prowadzi go po torze), a także technicznymi umiejętnościami wykonywanymi przy dużych prędkościach.

Regulamin  agility znajdziecie tutaj: http://www.fci.be/en/Agility-45.html

Agility wtargnęło w moje życie w kwietniu 2005 roku. Od początku z Gutkiem doszkalaliśmy się pod okiem najlepszych krajowych, jak i zagranicznych szkoleniowców, co zaowocowało dwukrotnym zdobyciem Pucharu Polski (w 2007 i 2008 roku).

Z Lolą zadebiutowaliśmy na torze przeszkód w marcu 2010 roku. Już w debiutanckim sezonie udało nam się uzyskać drugi rezultat w przebiegu drużynowym agility na European Open w Libercu (Republika Czeska). Na kolejnych Mistrzostwach Europy w 2011 roku, w Bad Hall w Austrii, wypadliśmy niewiele gorzej – 4 miejsce w przebiegu jumping drużynowy to kolejny powód do dumy. Agility tak nas pochłonęło, że szkolenie Loli do obedience przez długi czas było odsuwane na dalszy tor, na bliżej nieokreśloną przyszłość. W 2013 roku, na miesiąc przed kolejnymi Mistrzostwami Europy Agility, los w końcu wziął sprawy w swoje ręce (kontuzja psa) i pomógł mi w podjęciu decyzji o zakończeniu rozdziału agilitowego z Lolą i skupieniu się na obedience.

W listopadzie 2012 roku dostałem od przyjaciółki niezwykły podarunek – Boogiego, 3 letniego samca border collie. Boguś miał być moim kolejnym ”agilitowym” psem, następcą Loli, i w tym kierunku początkowo go szkoliłem. Dopóty, dopóki nie zabrałem go na pierwszy trening obedience. Ostatecznie Boogie poszedł w ślady Loli, i konsekwentnie goni starsza siostrę. Dla podtrzymania umiejętności cały czas trenujemy agility.

W 2008 roku założyłem klub Team Spirit Agility w którym uczę tej dyscypliny. Trenowani przeze mnie zawodnicy startują z sukcesami zarówno w kraju, jak i zagranicą. Są wśród nich Mistrzowie Polski i kilkukrotni reprezentanci Polski na Mistrzostwach Świata.

Na moim kanale You Tube możecie obejrzeć filmiki z moich treningów i startów w zawodach (link w zakładce Kontakt).

Klip z jednego z treningów: