OBEDIENCE

Obedience to posłuszeństwo w sportowym wydaniu. Wielowymiarowyy sprawdzian wszechstronności psa. Wykonując  szereg ćwiczeń objętych regulaminem danej klasy (są 3 klasy wyszkolenia) pies musi wykazać się dynamiką, precyzją, koncentracją. Testowane są m.in. jego umiejętności w pracy węchowej, aportowaniu, posłuszeństwie na odległość.

Regulaminy wszystkich klas dostępne są pod linkiem: http://www.fci.be/en/Obedience-46.html

Z obedience zetknąłem się w 2005 roku. To wtedy zacząłem trenować tą dyscyplinę z moim pierwszym psem, Gutkiem. Prawie 2 lata przygotowywaliśmy się do debiutu. Wysiłek opłacił się – Gutek w każdych zawodach w jakich startował otrzymywał ocenę doskonałą i zawsze stawał na podium.

Gdy w  2013 roku zakończył się romans z agility Loli, skupiliśmy się na obedience. Udało nam się stosunkowo szybko nadrobić zaległości w tej dziedzinie i już w sierpniu 2014 roku zaliczyliśmy swój pierwszy start w klasie 3, uzyskując w debiucie ocenę doskonałą. Nasz największy dotychczasowy sukces to 1 miejsce w Mistrzostwach Czeskiej Republiki w 2014 roku.

Z Bogusiem, który przeszedł przez niższe klasy jak burza, po ponad rocznej przerwie w startach wracamy do regularnych treningów i przygotowujemy się do pierwszego startu w klasie 3.

Na moim kanale You Tube możecie obejrzeć filmiki z moich treningów i startów w zawodach (link w zakładce Kontakt).

Filmik ze startem Loli w zawodach:

część pierwsza

część druga