PSY PRZEWODNICY

Od 2011 roku szkolę psy-przewodników dla osób niewidomych dla Fundacji Vis Maior.

Poniższe informacje dotyczące wyszkolonych przeze mnie psów pochodzą ze strony internetowej fundacji: fundacjavismaior.pl

29 czerwca 2011r psem przewodnikiem został chesapeake bay retriever o imieniu Rasti. Jego właścicielką jest odtąd Ewa Sawicka, pracująca i studiująca w Warszawie. Rasti pomaga jej bezpiecznie i sprawnie docierać do pracy oraz na uczelnię.

379665_335753153216911_1732064046_n

Ewa: „Odkąd mam psa, zupełnie zmienił się odbiór mojej osoby w społeczeństwie. Ludzie nie skupiają się na niepełnosprawności, jak dawniej, lecz widząc ładnego i mądrego psa, łatwiej nawiązują ze mną normalny kontakt”.

28 grudnia 2011 certyfikat psa przewodnika otrzymał Peper, biszkoptowy labrador. Jego właścicielką jest Justyna Kucińska, pracująca w warszawskiej organizacji pozarządowej, która ma główną siedzibę w Krakowie. Dlatego razem z Peperem wiele podróżują po Warszawie i po całej Polsce.

zdjęcie

Justyna: „Po kilku miesiącach poruszania się z Psem sądzę że Warszawa jest dość przyjazna psom pracującym a mieszkańcy SPORO wiedzą na ten temat co mnie zaskoczyło lecz mimo wiedzy nadal część z nich nie potrafi odmówić sobie kilku sekund przyjemności głaszcząc psa podczas gdy w większości sytuacji ja tego nie widzę. Natomiast ja mogę i powinnam głaskać Pepera, szczególnie lubię dotykać jego aksamitnych uszek: są prześliczne!”

17 sierpnia 2012 certyfikat psa przewodnika uzyskał Pako – czarny labrador – pierwszy pies wyszkolony przez Fundację „Pies Przewodnik”. Pako pomaga Dorocie Ziental z Łomianek. Na co dzień dużo poruszają się po Warszawie, aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym i kulturalnym.

SONY DSC

Dorota: „Poruszając się z Pakiem, czuję się na powrót jak osoba widząca. Dzięki niemu jestem w pełni samodzielna i niezależna.Rzeczy niemożliwe stały się dostępne, a ja nie tracę już całej energii na żmudne pokonywanie przeszkód z białą laską w garści. Teraz nie wyobrażam sobie życia bez mojego ukochanego czarnuszka, który jest moimi zdrowymi oczami i przede wszystkim wspaniałym towarzyszem. Pako obdarował mnie bezwarunkową miłością oraz bezgraniczną wiernością, a także dał mi wolność i bezcenne poczucie bezpieczeństwa”.

24 września 2015 certyfikat psa przewodnika otrzymała Eska – czarna suka rasy labrador. Eska będzie pomagać Natalii Kalocińskiej z Gdyni. Pani Natalia pracuje i studiuje, więc pies znacznie ułatwi i usprawni jej podróżowanie.

małeDSC_5103a-mSsmall

Natalia: „Eska to dwuletnia czarna labradorka o rozmiarze  S jak small. Jest moim drugim psem przewodnikiem. Eska jest bardzo żywą suczką, ale w pracy wykazuje się dużą uwagą i zaangażowaniem. Jest odważna, pracowita i porusza się bardzo szybko. Gdy idę Z Eską, nikt nie może za mną nadążyć, a znajomi śmieją się, że  z nią zawsze wszędzie zdążę przed czasem:) Zarówno w  szorkach, jak i po pracy Eska cały czas radośnie macha ogonem,  na jej mordce gości uśmiech, a w oczach tli się łobuzerskie spojrzenie. Mam nadzieję, że moja sunia będzie tak wspaniałą przewodniczką jak jej poprzednik”.

Na filmiku poniżej można obejrzeć Eskę w pracy:

Kolejny klip przedstawia pracę Kseny, którą szkolę dla Martyny, studentki prawa z Katowic. Ksena zostanie przekazana w sierpniu 2016 roku.

A tutaj krótki dokumentalny film o pracy psów-przewodników osób niewidomych: